Top mjesečne namirnice

potocarka_mwn

Radič, krabe, potočarka, artičoka i jaja sa pašnjaka

Pripremila: Dženana Hrlović

Jaja sa pašnjaka

Svaki prirodni proizvod u čije nastajanje se nije umiješala ljudska ruka, postaje sve više cijenjen u našem društvu. Tako se danas rijetko mogu nabaviti jaja od autohtonih vrsta kokoški, a naročito onih koje nisu hranjene različitim koncentratima, već prirodnom raznovrsnom hranom. Različita naučna istraživanja pokazuju da su jaja iz organskog uzgoja nutritivno kvalitetnija, pa je i cijena nešto viša. Kod nas se ovakva jaja sa pašnjaka mogu kupiti samo direktno od proizvođača. Cijena im je od 10 do 12 KM za školjku. Jaja sa pašnjaka imaju gotovo fluorescentno žutu boju, te nisu jednake veličine. Kada od njih pripremate pogaču ili pitu sirnicu, iznenadit će vas nevjerovatna žuta boja gotovih jela, kakvu ne možete vidjeti kod „običnih jaja”. U proljeće su jaja najkvalitetnija, jer i kokoške poslije zimske prehrane žitaricama dobivaju svježu hranu, šetkaju se po livadama i pašnjacima, te ugrabe i neke travčice, crviće i bube.

Omlet de Flamage

Sastojci: 4 jaja, 50 g pileće salame, 50 g tvrdog žutog sira, 1 paradajz, malo maslaca, so

Priprema: Jaja umutite, dodajte soli po želji i miješajte dok ne dobijete ujednačenu masu. Na umjerenoj vatri u tavi zagrijte maslac, te dodajte pripremljena jaja. Kada se uhvati tanka korica na dnu tave dodajte na listiće isječenu salamu i sir, a zatim i sitno isjeckane kriške paradajza. Nastavite sa prženjem dok površina ne bude čvrsta, da se jaja zapeku u potpunosti. Kod ovakve pripreme važno je da pripremate omlet na umjerenoj do blagoj vatri kako vam jaja ne bi izgorjela na dnu, a površina ostala nepečena.

Prosječna cijena jela: 5 KM

Artičoka

Iako je većina nekada čula za artičoke, vjerovatno je malo onih koji znaju da je artičoka zapravo jestivi dio, odnosno vrh cvijeta jedne vrste čička. Smatra se ljekovitom, jer djeluje kao antioksidans, štiti funkciju jetre te smanjuje kolesterol u krvi. Porijeklo vodi sa Mediterana, a najčešće se uzgaja u Italiji. Listovi i drška su jestivi samo kod mlade artičoke, dok se kod zrelijih biljaka jedu samo unutrašnji listovi i središte ili srce. Aromu artičoke ističu bijeli luk, limun, majčina dušica i metvica. Kuhana se odlično slaže sa različitim umacima.

Pečene artičoke

Sastojci: 12 manjih artičoka, 1 šoljica bijelog luka, 2 kašike maslinovog ulja, 2 limuna, po 1 kašika isjeckane majčine dušice i origana, so, biber

Priprema: U duboku vatrostalnu posudu naspite vodu i dodajte sok od jednog limuna. Artičoke operite pod mlazom vode te očistite tako da jednom rukom čvrsto držite glavu artičoke, a drugom rukom pri samom dnu odlomite njenu stabljiku. Potom odvojite vanjske listove, te nožem poravnajte donji dio gdje ste odlomili stabljiku. Odrežite jednu trećinu vrha artičoke i odstranite tvrde listove, te premažite limunom očišćena mjesta gdje ste sjekli artičoku da ne bi potamnila. Očišćenu artičoku stavite u vodu sa limunovim sokom te ponavljajte postupak dok ne očistite sve artičoke Posudu sa artičokama stavite na vatru, a kada voda proključa posolite i kuhajte na laganoj vatri oko pola sata. Artičoke su kuhane kada se bilo koji list nježnim povlačenjem lako odvoji. Kuhane artičoke izvadite iz vode i naglavačke ih odložite da se ocijede nekoliko minuta. Za to vrijeme u manjoj posudi pomiješajte ulje, bijeli luk, origano, majčinu dušicu i biber. Svaku artičoku premažite ovom smjesom i redajte u posudu za pečenje. Po želji dodajte grančice ruzmarina. Pripremljene artičoke pecite na 250ºC dok ne porumene. Gotove pospite ribanim parmezanom ili nekim drugim ribanim sirom.

Prosječna cijena jela: 12 KM

Krabe

Krabe su izuzetno cijenjene u kuhinjama širom svijeta. Njihova veličina varira, a naročito su cijenjene velike krabe, te se obično love mužjaci koji su veći od ženki. Postoji 16 vrsta kraba, a posebno je cijenjena kraljevska kraba koja može težiti preko 15 kg, i imati dužinu preko dva metra. Najcjenjenija su kliješta i noge, što je kod većine vrsta rakova najukusniji dio. Krabe su bogate omega-3 masnim kiselinama. Najjednostavnija i najcjenjenija priprema kraba uglavnom je na pari, te se kao i većina drugih rakova kuhaju žive dok ne promijene boju. Nezaobilazan su sastojak jela sa plodovima mora, salata, te poznatog i visoko cijenjenog kolača od krabe. Kod nas se zamrznute mogu nabaviti po cijeni od 25 KM za kilogram.

Salata od krabe

Sastojci: 200 g mesa krabe, 1 jabuka, 2 kuhana jaja, 1 grančica celera, 20 g badema, 3 kašike majoneze, 1 kašika limunovog soka, 2 kašičice suhog estragona,1/4 kašičice šećera, 1/4 kašičice bijelog bibera, 4 velika lista salate, 1 limun

Priprema: Jabuku operite i isjeckajte na listiće, te stavite u duboku posudu. Zatim, dodajte  na kockice usitnjena kuhana jaja, isjeckani celer, meso krabe i mljevene bademe, te izmiješajte sastojke i pobiberite. Zatim u masu dodajte majonezu, limunov sok i sve ostale sastojke. Ostavite u frižider da odstoji najmanje jedan sat. Salatu od krabe u jednakim količinama rasporedite preko listova zelene salate i poslužite uz limun isjeckan na kriške.

Prosječna cijena jela: 11 KM

Radič

Radič, poznatiji kao crvena cikorija, je biljka sa čvrstim listovima gorkog okusa. Najčešće se koristi u salatama, premda se poput zelene salate može služiti i samostalno. Italijanska kuhinja ovu biljku najčešće koristi u kuhanom obliku, premda tada više nema karakterističnu boju. Služi se sa rižom i tjesteninom. Ulje od bundeve i aromatično sirće dodani tokom pripreme neutralisat će gorčinu listova. Blagotvorno djeluje na probavu smanjujući žgaravicu, nadutost te pomaže kod razgradnje masti. Preporučuje se osobama sa visokim krvnim pritiskom i onima sa anemijom, a smatra se i da ima jako antivirusno i antibakterijsko djelovanje.

Salata od radiča

Sastojci: 300 g radiča, 3 jaja, 4 rotkvice, 1 paradajz, 1 glavica crvenog luka, 1 kašika ulja, 2 kašike jabukovog sirćeta, so, biber

Priprema: Radič operite i ostavite da se ocijedi. Jaja tvrdo skuhajte, uklonite ljusku i isijecite na kriške. Paradajz operite i također isijecite na kriške. Očistite i operite luk i rotkvice, te isjeckajte na kolutiće. U posudu stavite ocijeđene listove radića dodajte ulje, sirće, so i biber te lagano izmiješajte. Zatim dodajte ostale sastojke. Sve skupa dobro izmiješajte, po želji još malo začinite i poslužite kao predjelo ili kao prilog uz glavno jelo.

Prosječna cijena jela: 9 KM

Potočarka

Potočarka, kako joj samo ime govori, raste uz potoke u prirodnim predjelima. Poznata je od davnina po svom blagotvornom djelovanju na zdravlje čovjeka, te spada u ljekovito bilje. Reguliše metaboličke procese, te utiče na poboljšanje stanja kod bolesti disajnih organa, a preporučuje se i dijabetičarima. Zbog visokog sadržaja antioksidansa važan je sastojak programa za detoksikaciju organizma. Priprema se najčešće kao jednostavna salata sa mladim kravljim sirom i pavlakom. Može se dodati i drugim salatama, a služi se i kao prilog jelima od mesa i ribe. Vrlo su cijenjene i supe od potočarke.

Krem supa od potočarke i badema

Sastojci: 2 kašike extra djevičanskog maslinovog ulja, 1 glavica luka, 1 režanj bijelog luka, 2 mlada krompira, 350 g potočarke, 50 ml vrhnja za kuhanje, ¼ kašičice soli, ¼ kašičice bibera, 30 g badema, 600 ml pilećeg temeljca

Priprema: Potočarku operite i ostavite da se ocijedi. Crveni i bijeli luk očistite i usitnite, pa dinstajte na maslinovom ulju nekoliko minuta. Dodajte krompir koji ste prethodno usitnili i dinstajte još pet minuta. Potom dodajte pileći temeljac i kuhajte u poklopljenoj posudi oko 15 minuta. U polukuhanu smjesu dodajte potočarku i kuhajte još oko pet minuta. Supu potom prebacite u blender i miksajte dok ne dobijete jednoličnu kašu. Krem smjesu vratite na vatru, posolite i pobiberite. Pustite da proključa, a potom sklonite sa vatre, umiješajte vrhnje i dodajte mljevene bademe. Po želji ukrasite listovima potočarke.

Prosječna cijena jela: 7 KM

MOŽDA VAS ZANIMA

DRUGE UPRAVO ČITAJU