Hrana iz filmova

julie_julia_opt

U čast nedavne dodjele najprestižnijih nagrada u svijetu filma, Oscara, , pripremili smo pravi gastro-filmski spektakl: izdvojili smo jela i recepte koji se pojavljuju u filmovima jer smatramo ako su bili dobri svim tim hollywoodskim zvijezdama, zašto ne bi i nama!

Pripremile: Sara Krajina Jazvić i Dženana Hrlović

Da veliko platno nije rezervisano samo za vješte glumce i glumice, dokazuju brojne scene u kojima glavnu ulogu ima hrana. Scene sa hranom daju izvjesnu dozu realizma, pa scene u kojima se likovi okupljaju oko trpeze i nisu tako rijetke. Neke od njih su prosto nezaboravne poput one iz filma When Harry Met Sally, dok su drugi filmovi u cjelosti posvećeni hrani poput ostvarenja Julie & Julia u kojem je rame uz rame sa velikom Meryl Streep zablistala mlada Amy Adams.

Goodfellas (Dobri momci, 1990)

Ovaj legendarni film bio je nominovan za 6 Oscara, ali nagrade su ih, po mnogima nepravedno, zaobišle, izuzev Oscara za sporednu mušku ulogu kojeg je osvojio fantastični Joe Pesci 1991. godine. Iako se kroz film provlače različite scene pripreme tradicionalnih talijanskih jela, film je sa kulinarske tačke gledišta obilježila scena u zatvoru u kojoj Paulie pomoću žileta reže bijeli luk tako tanko da kroz listiće možete gledati. Uz vino koje bi otvorili netom prije jela, teško ko bi odolio ovakvoj zatvorskoj večeri.

“U zatvoru je večera uvijek velika stvar. Prvo bismo jeli pastu, a onda meso ili ribu. Paulie (Paul Sorvino) je bio zadužen za pripremu hrane. U zatvoru je ležao na godinu dana zbog nepoštivanja suda i imao je fantastičan sistem za pripremu bijelog luka. Koristio je žilet i narezao bi ga toliko tanko, da se na tavi sa samo malo ulja pretvarao u tečnost. Bio je to vrlo dobar sistem. Vinnie (Charles Scorsese) je bio glavni za sos od paradajza. U njemu bi se našle tri vrste mesa – janjetina, govedina i svinjetina, fino samljeveni i oblikovani u sočne okruglice. Iako su mu mnogi zamjerali zbog količine luka koju je koristio u pripremi, svi su bili složni u ocjeni da je paradajz sos bio prilično dobar.” – prisjeća se Henry Hill kojeg je u filmu sjajno odglumio Ray Liotta.

Gusto zanimljivost: Stvarni Henry Hill je inače objavio kuharicu 2002. godine pod zanimljivim nazivom: „Kuharica mafijaša: moji omiljeni recepti iz mog vremena ‘dobrog momka’ pa do kuhanja kad si u bijegu” (The Wiseguy Cookbook: My Favorite Recipes from My Life as a Goodfella to Cooking on the Run).

Henry Hillov recept za mesne okruglice (prema receptu njegove mame iz pomenute knjige recepata):
Milly’s Meatballs (Brooklyn, 1950)

Sastojci (za 6 osoba): 700 g junećeg mljevenog mesa + 250 g mljevene svinjetine ili 500 g junećeg mljevenog mesa + 350 g mljevene teleće šnicle + 100 g mljevene svinjetine (vidi napomene ispod), 2 jaja, 1 kašika sjeckanog peršuna, 1 kašika sjeckanog bosiljka, ¼ šolje sjeckanog luka ili ljutike, 3 sitno sjeckana režnja bijelog luka, ¼ šolje svježe ribanog Romano ili Parmesan sira, ½ šolje mrvica od suhog i začinjenog hljeba, soli i bibera, 2 supene kašike sjeckanog paradajza iz konzerve ili pasate, maslinovo ulje

Priprema: Sjedinite svo mljeveno meso u velikoj zdjeli pa dobro umiješajte rukama. Dodajite jedno po jedno jaje, miješajući nakon svakog. Dodajte i sve ostale sastojke osim paradajza i maslinovog ulja, pa miješajte dok ne dobijete mekanu smjesu koja se i dalje lijepi po rukama. Ako su okruglice previše tvrde, dodajte malo pasate ili paradjza iz konzerve. Zagrijte ulje u tavi. Pored smjese sa mesom postavite zdjelicu sa vodom i jedan tanjir. Dok se ulje grije, zarolajte u dlanovima otprilike 3 kašičice smjese u kuglicu veličine oraha, a ako se lijepe, dodajte malo vode. Kuglice redajte na tanjir. Možete ih redati i jedne na druge kao toranj. Da biste provjerili vrelinu ulja, kapnite kap vode – trebala bi da zacvrči. Pržite okruglice sa svih strana, pa cijedite na kuhinjskom papiru. Mogu se ovakve same poslužiti kao glavno jelo u bilo kojem paradajz sosu, sa bilo kojom pastom ili u talijanskoj rolnici sa parmezanom ili u sendviču sa mozzarella sirom ili ih možete narezati i poredati na pizzu.

Prosječna cijena pripreme: 15 KM

Henryjeve napomene i savjeti: Moja mama je koristila 350 g mljevene teleće šnicle u svojim okruglicama. Nije ga uvijek lako naći i skupo je to meso, ali je zato okruglica s njime divnog okusa, jako nježna. Stavite ovog mesa koliko možete priuštiti, samo se držite omjera da na 450 grama mesa ide po jedno jaje. Ako ćete okruglice stavljati u kuhani sos, ispržite ih tako da su ¾ gotove, a dokuhat će se u sosu.

Annie Hall (Annie Hall, 1977)

Tako neodoljiva, romantična, u kulinarskim podvizima ostat će upamćena kao obična žena koja je dobila zadatak da ubaci živo stvorenje u ključalu vodu. I baš kao i mnoge druge dame Annie, koju u filmu utjelovljuje Diane Keaton koja je za ovu ulogu dobila i Oscara, ne može skupiti dovoljno hrabrosti za pripremu jastoga. Woody Allen, nagrađen Oscarom za najboljeg režisera i najbolji originalni scenarij, u ulozi nespretnog princa Alvy Singera, plaši se da uhvati ručak koji se već lagano razmilio po podu, krijući se iza kuhinjskih elemenata. U silnoj gužvi pokušavajući da uhvati barem dio onoga što su donijeli iz nabavke on zaključuje kako su ipak trebali uzeti mesne odreske, jer „oni nemaju noge, pa ne mogu pobjeći”. Mi ipak predlažemo da izbjegnete slične ludorije i uz Annie Hall se poigrate sa krabama.

Palačinke sa krabama

Sastojci: 8 palačinki, 200 g mesa krabe, 2/3 šolje majoneze, 1 manja vezica vlasca, sitno isjeckanog, 1/4 kašičice curryja, so, biber, 75 ml vrhnja, 1 glavica zelene salate

Priprema: Zelenu salatu operite i odvojite listove. Pomiješajte meso krabe sa majonezom, dodajte isjeckan vlasac, curry, so i biber, pa sve dobro izmiješajte. Umutite vrhnje i pažljivo umiješajte u mješavinu od krabe. Svaku palačinku namažite sa malo mase od krabe, pa lijepo zamotajte. Postupak ponavljajte dok ne potrošite sav materijal. Hladite u frižideru najmanje 2 sata pre služenja.

Prosječna cijena pripreme: 10 KM

When Harry Met Sally… (Kad je Harry upoznao Sally, 1989)

Iako ni najukusnija hrana često neće dovesti do orgazmičkog iskustva kod većine običnih ljudi, scena u kojoj Sally (Meg Ryan) nastavi jesti nakon vjerno odglumljenog orgazma zauzima neizbrisivo mjesto u sjećanju. Ova scena nije razotkrila samo da li muškarci zaista mogu prepoznati odglumljeni orgazam, već i tajnu muško-ženskih prijateljstava koja otkrivaju sasvim novi svijet za duo koji se u njemu nađe. „Ja ću isto što i ona” naručila je gospođa za susjednim stolom svega trenutak poslije, a Sally nastavila jesti svoju „orgazmičku” salatu i pastrami sendvič. Ovaj film je bio nominovan samo za jednog Oscara – originalni scenarij Nore Ephron, ali je izgubio od filma Društvo mrtvih pjesnika.

Sally naručuje salatu i pitu od jabuka: „Dajte mi kuharevu salatu molim, nezačinjenu već sa uljem i sirćetom sa strane. I dajte mi pitu od jabuka a la mode… Ali hoću da je zagrijana i bez sladoleda na vrhu. Sladoled mi stavite sa strane. I hoću jagodu umjesto vanilije ako imate. Ako nemate, onda bez sladoleda, samo šlag, ali samo ako je pravi. Ako je iz konzerve, onda ništa.”

Pita od jabuka za Sally

Sastojci: 1 kore za pitu, 1 kg jabuka, 1 šolja jogurta, 3 jaja, 2 šolje šećera, 1 šolja griza, 150 g oraha, malo cimeta, ½ šolje ulja, prašak za pecivo, vanilin šećer

Priprema: U posudi pomiješajte jaja, šećer, vanilin šećer, jogurt, griz, ulje i prašak za pecivo dok se smjesa ne ujednači. Jabuke ogulite i narendajte u drugu posudu. Dodajte im orahe i cimet. Uzimajte po pola kore. Prvu polovinu kore premažite smjesom iz prve posude. Tako uradite sa još dvije kore, poredajte jednu na drugu, pa na najgornju stavite fil od jabuka i savijte u rolnu. Postupak ponovite sa ostalim polovinama kora i redajte u nauljen pleh. Pecite na 180 do 200°C dok ne porumeni. Kada je pečeno možete posuti vanilin šećerom ili šećerom u prahu.

Prosječna cijena jela: 7 KM

Krompir salata

Sastojci: 1,3 kg oguljenog crvenog krompira, izrezanog na komade veličine zalogaja, malo soli, ½ šolje ekstra djevičanskog maslinovog ulja, ¼ šolje sirćeta, 1 kašika svježe isjeckanih listića estragona, ½ kašičice mljevenog bibera, 1 šolja isjeckanog celera, 1 šolja sitno isjeckanog luka, ½ šolje isjeckanog mladog luka, 2 kašike paste slatko kiselih krastavaca, 4 veća jaja, tvrdo kuhana, oguljena i naribana, ½ šolje majoneze

Priprema: Najprije skuhajte krompire tako da u dubokoj posudi pomiješate krompir, kašičicu soli i dovoljno vode da sve pokrije. Zagrijavajte do ključanja i nastavite kuhati dok se ne počnu lagano razdvajati viljuškom, odnosno 10-15 minuta. Ocijedite krompir i stavite u dublju posudu, pa ostavite da se hladi. U manjoj posudi pomiješajte maslinovo ulje, sirće, estragon, ostatak ½ kašičice soli i biber. Prelijte smjesu preko toplih krompira. Umiješajte i celer, mladi luk i pastu od krastavaca. Dodajte i majonezu, pa promiješajte, te ostavite u frižider da se hladi oko 2 sata, a najbolje tokom noći.

Prosječna cijena pripreme: 10 KM

Julie & Julia (Julie & Julia, 2009)

Mlada blogerica Julie (Amy Adams) neobična je po mnogo čemu, ali ju je proslavio cilj da isproba sve recepte iz slavnog kuhara Julie Child (Meryl Streep) i o svojim (ne)uspjesima obavijesti javnost. U ovom filmu se zaista mnogo kuha, pa ako ste poklonik sličnih težnji kakve je Julie imala, zasigurno ćete pronaći inspiraciju za sebe. Najteži zadatak koji je Julia postavila pred nju je priprema pijevca u vinu. Naizgled jednostavno jelo, dodatno komplikuje činjenica da pijevca treba kupiti živog.

Meryl Streep je i ovog puta bila nominirana za Oscara 2009. godine za najbolju glavnu žensku ulogu za svoju izvrsnu izvedbu Julije Child, premda ga nije osvojila, ali je pak osvojila Zlatni globus.

Coq au Vin (Pijetao u vinu)

Sastojci: 1 pijetao težine oko 1,5 kg (možete koristiti i pile), 100 g dimljene slanine, 12 manjih ljutika ili glavica mladog luka, 200 g manjih gljiva, 80 g rastopljenog maslaca, malo bibera, 500 ml suhog crvenog vina, 500 ml pilećeg temeljca, 1 režanj bijelog luka, ½ vezice peršuna, 1 vezica majčine dušice, 1 lovorov list, 50 g maslaca

Priprema: Operite meso, posušite i izrežite na 8 komada. Začinite solju i biberom. Sitno izrežite slaninu, ogulite glavice mladog luka ili ljutike i očistite gljive. Zagrijte 50 g rastopljenog maslaca u posudi za pečenje i na njemu zapecite slaninu. Dodajte glavice luka i gljive i sve skupa pržite nekoliko minuta. Izvadite iz posude za pečenje i ostavite po strani. Meso pospite brašnom. Prvo pržite batake na vrućoj masnoći dok ne postignu zlatnosmeđu boju, zatim dodajte crveno vino i pileći temeljac, te ostavite da proključa. Dodajte gljive, slaninu i luk. Bijeli luk, peršun, timijan i lovorov list stavite u mrežicu i sve skupa dodajte u supu. Poklopite i kuhajte oko 1 sat na nižoj temperaturi. Izvadite komade mesa, povrće i struk začina iz mesne vode, a zatim supu procijedite. Izrežite maslac na manje komade i umješajte ga u procijeđenu supu. Nemojte dopustiti da proključa. Poslužite komade mesa i povrća na većim tanjirima, a sadržaj prelijte supom.

Prosječna cijena pripreme: 14 KM

Kramer vs. Kramer (Kramer protiv Kramera, 1979)

Nije lako biti samohrani roditelj, bez obzira koliko da ste samostalni i samodostatni. To je na vlastitoj koži osjetio Ted Kramer (Dustin Hoffman) netom razvedeni obični muškarac koji iznenada treba samostalno da se brine za vlastitog sina. Neke naizgled jednostavne stvari, poput pripreme francuskog tosta (prženica) postaju nemoguća misija. Krišku hljeba jednostavno je nemoguće namočiti u šolji, kafu treba znati dozirati, dijete bi i malo soka od narandže, a u međuvremenu tosta više nema…

Gusto zanimljivost: Dustin Hoffman je i sam neposredno prije snimanja ovog filma prošao kroz razvod, pa mu nije bilo teško uživiti se u ulogu, a Meryl Streep je tugovala zbog smrti svog mladića, tako da je i njena emocija na filmu imala uporište u stvarnom životu.

Ova izvrsna životna drama nagrađena je 1980. godine sa 5 Oscara i 4 Zlatna globusa: za najbolji film, najboljeg glumca (D. Hoffman), najbolju glumicu u sporednoj ulozi (M. Streep), najboljeg režisera (Robert Benton) te za adaptirani scenarij (također Robert Benton), a zanimljivo je da je i dječak koji je u središtu priče bio nominovan za Oscara za najboljeg glumca u sporednoj ulozi (tada 8-godišnji Justin Henry).

Gusto zanimljivost: Čuvena je anegdota da je Meryl Streep zaboravila svog kipića Oscara u toaletu na vodokotliću na jednoj od post oscarovskih zabava u Hollywoodu.

Francuski tost sa cimetom

Sastojci: 8 kriški hljeba, so, 2 jaja, ½ šolje mlijeka, ulje za prženje, šećer u prahu i cimet za posipanje

Priprema: U dublju posudu pomiješajte jaja, mlijeko i so, pa u tu smjesu potopite kriške hljeba. Pržite s obje strane u dobro zagrijanom ulju, dok ne porumeni. Prženice prije serviranja pospite šećerom u prahu i cimetom, te poslužite uz šolju toplog mlijeka.

Prosječna cijena pripreme: 2 KM

Pulp Fiction (Pulp Fiction, 1994)

Kada danas naručite milk shake od 5 dolara vjerovatno očekujete nešto prosječnog kvalliteta s obzirom na cijenu (barem u Americi). Međutim ‘90-ih stvari su izgledale puno drugačije i milk shake obično nije koštao toliko. Stoga ne iznenađuje želja Vincenta Vegae (John Travolta) da proba famozni milk shake koji je Mia Wallace (Uma Thurman) naručila. Kvalitet pića je opravdao cijenu, a napetost među njima rasla je skrivena iza naizgled bezazlene konverzacije.

Ovaj genijalni, originalni film bio je nominovan u gotovo svim najvažnijim kategorijama (najbolji film, montaža, režiser, najbolja muška glavna uloga (J. Travolta), najbolja muška sporedna uloga (S.L. Jackson) te najbolja ženska sporedna uloga (U. Thurman) i najbolji scenarij), ali na dodjeli Oscara te 1995. godine slavio je samo Quentin Tarantino za najbolji originalni scenarij koji je napisao zajedno sa Rogerom Avaryjem. Naime, Oscare te godine je „pomeo” također genijalan film, Forrest Gump.

Milk shake od vanilije

Sastojci: 3-4 kugle sladoleda od vanilije, 2,5 ml ekstrakta vanilije, kašika šećera, 120 ml mlijeka, malo čokoladnog preliva

Priprema: Sastojke stavite u mikser. Miksajte dok ne dobijete homogen napitak. Ako vam se čini pregust, dodajte još malo mlijeka, odnosno dodajte sladoleda ukoliko želite gušći napitak. Kad postignete željenu 16danaću, naspite čokoladni preliv po rubovima čaše, a zatim uspite milk shake.

Prosječna cijena pripreme: 3 KM

Royale with cheese (pravi američki cheeseburger)

Sastojci (za 4 burgera): 500 g mljevene junetine (sa 20 posto masnoće za sočniji burger), 4 kašičice omekšalog putera, 4 raspolovljene zemičke za burgere, krupna so i svježe mljeveni biber, 4 kriške topljivog sira (npr. Cheddar), salata i dodaci po želji

Priprema: Meso razdvojite u 4 hrpice pa svaku stavite između dva sloja providne folije. Koristeći se oklagijom, razvaljajte hrpice da budu oko 1 cm debljine i malo šire jer će se meso u pečenju skupiti. Svaku polovicu zemički premažite puterom pa tostirajte ili zapecite u pećnici (namazana strana gore). Zagrijte tavu, po mogućnosti od lijevanog željeza, da bude vruća. Burgere dobro posolite i pobiberite sa svih strana, pa stavljajte da se peku – nemojte pretrpavati tavu – po 1-2 minute. Okrenite, na pečenu stranu stavite krišku sira, pokrijte pa pecite još 1-2 minute. Burgere redajte u reš pečene zemičke, dodajte prilog po želji i voila!

Prosječna cijena pripreme: 6 KM

Roman Holiday (Praznik u Rimu, 1953)

Ova romantična komedija u režiji Williama Wylera sa ljupkom Audrey Hepburn u ulozi nevine princeze Anne željne života i Gregoryja Pecka kao novinara koji se dvoumi da li objaviti u novinama sve o njezinom bijegu iz palače, odavno je postala pravi filmski klasik koji se i danas rado gleda na TV-u. Ovo je bila prva glavna američka uloga za Audrey i odmah je za nju osvojila Oscara za glavnu žensku ulogu (Oscara je osvojio još i scenarij te kostimografija). Princeza Ann, koja je odrasla u zlatnom kavezu, željna je uzbuđenja i svakodnevnih, malih radosti, pa je tako njena vožnja Rimom na Vespi i obilazak brojnih rimskih lokacija postala inspiracija mnogim turistima kada dođu u Rim – žele obići iste lokacije baš kao u filmu! Čuvena je i scena u kojoj jede bogati talijanski gelato, radosna kao dijete, a mi vam predlažemo da ovaj bajkoviti i slatki film pogledate uz platu meze na rimski način.

Marinirana mozzarella

Sastojci: 500 g svježe mozzarelle isječene na kriške, 3 kašike ekstra djevičanskog maslinovog ulja, po 1 kašičica svježeg i isjeckanog ruzmarina, origana i majčine dušice, ¼ kašičice ljuspica crvene paprike, gruba so i svježe mljeveni biber

Priprema: U maloj zdjeli pomiješajte ulje, začinske biljke, crvenu papriku, so i biber. Popršćite po mozzarelli pa ostavite da odstoji barem 20 minuta, a može i do sat vremena. Poslužite uz masline, hrskavi hljeb i salame po želji.

Prosječna cijena pripreme: 10 KM

Eat Drink Man Woman (Pijte i jedite ljudi, 1994)

Nevjerovatne vještine kineskog kulinarskog majstora već na uvodnoj sceni otvaraju apetit zamamnom hranom koja gotovo miriše i ispred malih ekrana. Vrhunska priprema primamljivih jela ostavlja gledaoce bez daha i sa uvjerenjem da zaista propuštaju mnogo samom činjenicom da nemaju priliku isprobati njegove delicije. U moderno doba kada se porodice jedva stignu okupiti jedanput dnevno te razmijeniti po koju rečenicu, ovaj vrijedni otac svoju je vještinu iskoristio kako bi održao bliskost sa svojim kćerkama. Ovaj tajvanski film bio je nominovan za Oscara 1995. g. za najbolji film na stranom jeziku (izgubio je od ruskog Burnt by the Sun).

U nastavku vam donosimo recept za pripremu fileta lososa iz uvodne scene.

Fileti lososa u woku

Sastojci: 700 g filea lososa, so, brašno, ulje za prženje

Priprema: Ribu pažljivo očistite i odstranite kožicu. Nož okrenite prema unutrašnjem dijelu ribe pod uglom od oko 45 stepeni i lagano zarežite nekoliko puta cijelom dužinom. U međuvremenu u wok naspite ulje za prženje i zagrijavajte. Filete posolite, pa uvaljajte u brašno sa obje strane. Kada se ulje dobro zagrijalo uz pomoć kutljače najprije prelijte filete vrelim uljem sa obje strane, pazeći da se ne opržite, a zatim ubacite u ulje u woku. Pržite dok riba ne dobije tanku svijetlosmeđu koricu (nekoliko minuta), a zatim izvadite na kuhinjske ubruse, kako biste odstranili višak masnoće. Poslužite uz prilog po izboru.

Prosječna cijena pripreme: 17 KM

Once Upon a Time in America (Bilo jednom u Americi, 1984)

Još jedno ostvarenje sa velikog platna u kojem je u centru pažnje italijanska mafija, konkretnije nekoliko klinaca iz jevrejskog geta koji se uzdignu na visoke položaju u organiziranom kriminalu. Ipak, teme filma nisu samo kriminalne radnje, već i prijateljstva iz djetinjstva, ljubav, strast, pohlepa, popucale veze i sve veća uloga mafije u američkom društvu. Gotovo dječačkom nevinošću mladi Patsy (Brian Bloom) odlazi u obližnju slastičarnu i za 5 centi kupuje charlotte. Izbor je prilično težak, jer ručno rađeni kolači ne izgledaju isto. Ipak, Patsy uspijeva dobiti onaj sa najviše krema na vrhu. Prvobitni cilj da uz pomoć kolača kupi muškost od Peggy (Julie Cohen) izjalovila se nakon što nije uspio odoljeti kremastom kolaču.

Ovaj filmski klasik legendaran je po nekoliko stvari: po sjajnim ulogama Roberta De Nira i Jamesa Woodsa, po ležernoj „nikud mi se ne žuri” režiji Sergia Leonea i trajanju od čak 229 minute (premda je u originalu trajao čak 4 sata i 29 minuta!) te po tome da su ga Oscari zaobišli u velikom luku. Mnogi svrstavaju upravo ovaj film među najveće filmove koji nepravedno nisu nominirani za Oscara.

Charlotte torta sa sezonskim voćem

Sastojci: Za koru: 70 g brašna, 70 g šećera, 2 jaja; Za kremu: 200 ml mlijeka, 2 velika žumanca, 40 g šećera, 180 g bijele čokolade, 200 ml punomasnog vrhnja, 3 lista želatine, 400 g očišćenog i usitnjenog sezonskog voća, 100 g piškota

Priprema: Odvojite bjelanca od žumanaca, pa umutite bjelanca sa šećerom u čvrst snijeg. U snijeg dodajte žumanca koja ste odvojeno umutili što je moguće čvršće. U mješavinu pažljvo dodajte i brašno. Lagano miješajući lopaticom za kolače sjedinite sve sastojke. Pripremljenu masu stavite u okrugli pleh. Pecite koru u pećnici zagrijanoj na 180°C oko 15 minuta, pa ostavite da se ohladi. Potom pripremite kremu tako da najprije stavite listove želatine u hladnu vodu desetak minuta. U dubljoj posudi mikserom umutite žumanca sa šećerom sve dok masa ne postane kremasta i bijela. Zatim smjesi dodajte zagrijano mlijeko sipajući polako, malo po malo uz stalno miješanje. Dobivenu masu stavite u vatrostalnu posudu na laganu vatru da se kuha, te kuhajte dok ne dobijete kremu srednje gustine. Izlomite na kockice bijelu čokoladu i dodajte u još toplu kremu, te miješajte sve dok se čokolada ne istopi. Dodajte želatinu koju ste prethodno iscijedili, i sve dobro izmiješajte. Ostavite kremu da se malo ohladi. Dok se krema hladi umutite vrhnje u čvrst šlag i dodajte ohlađenoj kremi od bijele čokolade uz lagano miješanje. U kalup za torte stavite pripremljenu koru za torte. Na koru stavite polovinu kreme od bijele čokolade, te dodajte ravnomerno oko 150 g voća, a zatim dodajte ostatak kreme. Stavite u frizider da se hladi oko 4 sata. Kada je krema potpuno čvrsta skinite kalup i oko torte poredajte piškote. Kolač ukrasite preostalim voćem.

Prosječna cijena pripreme: 13 KM

Forrest Gump (Forrest Gump, 1994)

Ova epska romantična drama-komedija prati naslovnog lika Forresta kroz nekoliko decenija. Forrest, teški naivac i sporokontajući, ali atletski nadaren mladić, svjedoči a koji put i direktno utiče na neke od najvažnijih događaja u američkoj historiji druge polovine 20. vijeka. Podjednako je osvojio i gledaoce i publiku, a 1995. nagrađen je Oscarima za najbolji film, najbolju režiju (Robert Zemeckis) i najbolju mušku glavnu ulogu (Tom Hanks). Nakon što je otpušten iz vojske i što pobijedi na ping pong turniru, Forrest uloži novac u čamac za lovljenje račića, pa sa kolegom iz vojske započinje biznis sa račićima. U početku im ne ide najbolje, ali nakon što uragan Carmen uništi sve druge čamce u okolini, Forrestov biznis sa račićima, sada bez ikakve konkurencije, doživi ogroman uspjeh…

Račići i riža u New Orleans stilu

Sastojci (za 4 porcije): 25 g putera, 1 kašika brašna, 2 zelene paprike roge izrezane po dužini, 1 veći luk izrezan na deblje kriške, 2 stabljike celera izrezane na komade od 1 cm, 6 konzervi plum paradajza (pelata), pileći temeljac, 2 kašike nasjeckanog peršuna, 1 ½ kašika Cajun (ljutih) začina, ½ kašičice crvene paprike, so, malo ljutog sosa (npr. Tabasco), 500 g većih račića (kozica) oljuštenih i očišćenih, 2 šolje kuhane bijele riže

Priprema: Istopite puter u većoj šerpi na srednjoj vatri, pa umiješajte brašno dok ne pozlatni. Dodajte paprike, celer i luk. Kuhajte uz povremeno miješanje oko 7 minuta. Dodajte paradajz pelate, pileći temeljac, peršun, začine, so i ljuti sos. Kada proključa smanjite vatru i kuhajte dok povrće ne omekša, a sos se zgusne (oko pola sata). Dodajte račiće pa kuhajte 3-5 minuta, dok ne dobiju roza boju. Kada je gotovo, na tanjire servirajte rižu, pa prelijte račićima i pospite sa još malo sjeckanog peršuna.

Prosječna cijena jela: 15 KM

MOŽDA VAS ZANIMA

DRUGE UPRAVO ČITAJU