Kuhinja Alžira: 10 najukusnijih tradicionalnih jela

0
1925

Alžir:  Kuhinja zemlje pustinje, plaža i Atlasa

Kuhinja Alžira se posebno izdvaja. Alžir je zemlja zanimljivih arapskih gradova, šarenih i bogatih pijaca, jahanja na kamilama, Sahare, savršenih plaža i nevjerovatne kuhinje. Upoznajmo hranu i običaje ove afričke zemlje.

Alžir je druga najveća zemlja u Africi, nalazi se na sjevernom dijelu kontinenta, gdje izlazi na Sredozemno more. To je i najnaseljeniji dio zemlje, budući da ostatak čini pustinja – Sahara.

Nekada je ova zemlja bila rame uz rame sa Marokom po pitanju turizma, ali su je građanski ratovi doveli do toga da je posjećuju samo najhrabriji i najtvrdoglaviji turisti.

kuhinja alžira


Alžirske oaze pobijaju evropske stereotipne slike mjestašaca sa palmama okruženim pustinjom. Ovdašnje oaze su veliki gradovi, puni bašti sa palmama te prodavnica, džamija i brojnih turističkih atrakcija.

Glavni grad zove se kao i sama zemlja, a nalazi se na samoj obali mora. Ime mu je izvedenica od arapske riječi „al-jazā’ir” (ostrva). Zovu ga još i El-Bahdja (bijeli grad), zahvaljujući dominantnim bijelim fasadama. Sva bogata historija zemlje vidljiva je u arhitekturi ovog grada – od turskih palata i džamija do francuskih kolonijalnih kuća i modernih bulevara.

Gusto zanimljivost: Zanimljivo je da u prodavnicama rade isključivo muškarci, a otvorene su od 8 sati ujutru, pa se onda od 12 do 15 sati zatvaraju, budući da je vrijeme molitvi, ručku i odmoru. Nakon toga se opet otvaraju i rade do 19 sati.

b5eaa6_46d503a669521dd43afa5bd40412b65d


Prsti umjesto pribora i hljeb Tuarega


Alžirska kuhinja je bogata kao i njihova historija. Prepliću se mnogi uticaji mediteranskih i bliskoistočnih kuhinja. U alžirskoj kuhinji najviše ima berberskog naslijeđa, ali i otomanskih i francuskih uticaja.

Zanimljivo je da doručak nije postojao sve do francuske okupacije, pa i danas Alžirci ujutru uglavnom piju čaj ili kafu, uz komadić peciva. U podne se jede nešto jednostavno kao što je roštilj, dok se večera kasno i obilno.

Budući da se radi o islamskoj zemlji, svinjetina je zabranjena te se najviše jedu janjetina, voće i povrće, kao i nešto ribe i morskih plodova.

Maslinovo ulje koristi se u neograničenim količinama. Na vrelom jugu zemlje uglavnom se daje prednost hladnim jelima i bogatim salatama. Meso se najčešće prži ili griluje i često, umjesto pribora, domoroci koriste sopstvene prste.

sebiba_touareg_exhibition_djanet_algerie


Riža, krompir, kuskus i hljeb čine osnovu gotovo svakog jela. Maagouda su sočni krompir-kolačići. Krompir se peče uz ogromnu količinu maslinovog ulja sve dok ne dobije tamnu boju i čips formu. Dosta je zastupljena i chorba, supa u koju trpaju sve i svašta i koja je prilično teška za one koji nisu navikli na takvu mješavinu.

Stanovništvo i turisti uživaju u kuskusu koji se miješa sa raznim mesnim i povrtnim umacima. Popularan je kebab, razni složenci i mesne juhe, a obavezno treba probati i hljeb Tuarega (taguella) koji se priprema na otvorenoj vatri u pustinji.

Prezaslađeni pjenušavi čaj od mente je, uz kafu, najpopularnije piće u zemlji, dok je zbog strogih islamskih zakona jako teško naći restorane koji služe vino i pivo. Također je teško naići na restorane sa tradicionalnom alžirskom kuhinjom. Zbog manjka turista, takvih mjesta gotovo da više nema.

Gusto upozorenje: Ukoliko se odlučite zaputiti u ovu zemlju, vodite računa da stalno pratite vijesti u njoj, a da putovanje planirate isključivo putem turističkih agencija.

U zemlji su česti nemiri i protesti, a važno je spomenuti i djelovanje podružnice terorističke grupe Al-Qaeda. Izbjegavajte putovanje zemljom u automobilu koliko god je to moguće. Žene bi trebale uvijek biti u pratnji muškaraca, te „pristojno” odjevene skladno sa islamskim propisima. Voda se pije isključivo iz boca, a jede se samo u hotelskim i provjerenim restoranima.

Slk fel kousha (zapečeni špinat sa sirom)

Sastojci: 400 g špinata, 3 kašike maslinovog ulja, 1 sitno sjeckan crni luk, 150 g faširanog mesa, ½ kašičice soli, ½ kašičice bibera, ½ šoljice vode, 50 g rendanog sira, 2 kašike sjeckanog peršuna

Priprema: U jako malo vode kuhajte sjeckani špinat tri minute. Ocijedite špinat. Zagrijte ulje, dodajte luk i meso. Propržite ih dodajući so i biber. Dodajte vodu i špinat, pa krčkajte još pet minuta. Prelijte sve to u duboku tepsiju, pa odozgo narendajte sir. Stavite u rernu na desetak minuta dok se sir lijepo ne rastopi.

Prosječna cijena jela: 4 KM

Chakhchoukha čorba

Sastojci: 8 komada piletine, 1 veliki crni luk, 3 režnja bijelog luka, 2 mrkve, 2 tikvice, 2 krompira, ¼ repe, 1 šolja leblebija, začini, prstohvat sušene nane, 1 kašika ulja, 1 šolja pasiranog paradajza, 1,5 l vode

Priprema: Nasjeckajte luk i bijeli luk u duboku posudu. Dodajte meso i začine. Propržite na laganoj vatri. Nasjeckajte mrkvu, repu i tikvice na sitnije komadiće, a krompir na malo krupnije.

Uz litar vode, dodajte i povrće mesu, pa pojačajte vatru dok ne počne da krčka. Posolite i pobiberite i ostavite da krčka 40 minuta. Dospite paradajz, leblebije i nanu, pa još pola litra vode da dobijete finu čorbastu strukturu. Vratite na vatru i krčkajte još 30 minuta. Poslužite uz slane palačinke, khobz ili tortilju.

Prosječna cijena jela: 5,5 KM

Alžirski koh

Sastojci: 200 g griza, šolja meda, 50 g putera, prstohvat cimeta

Priprema: Propržite griz na puteru, pa dodajte med. Dobro miješajte na tihoj vatri dok ne dobijete gust krem. Izlijte u posudice i ukrasite cimetom.
Prosječna cijena jela: 1,5 KM

Harira (alžirski kuskus)


Sastojci:
 150 g kuskusa,  0,5 l povrtnog temeljca, 2 tikvice, 20 crnih maslina bez sjemenki, 250 g očišćenih badema, 4 kašike maslinovog ulja, veza svježih listova korijandera, 1 kašika limunovog soka, kašika mljevenog kima, biber

Priprema: Kuskus prelijte vrućim temeljcem, promiješajte i ostavite da odstoji 10-ak minuta. Tikvice operite, isijecite ih na tanke trake i kratko blanširajte u vreloj vodi.

Bademe propržite na suhoj tavi, pa ih pomiješajte sa ocijeđenim tikvicama i usitnjenim maslinama. Dodajte sve u kuskus koji je u međuvremenu upio temeljac i začinite sjeckanim korijanderom. Pomiješajte maslinovo ulje i sok od limuna, pa u to dodajte kim i biber, promiješajte i time prelijte kuskus.

Prosječna cijena jela: 6 KM

kuhinja alžira
Harira (alžirski kuskus)

Griuš

Sastojci: 500 g brašna, 150 g pročišćenog masla u tečnom stanju, 1 jaje, ½  kašičice octa, ½ kašike praška za pecivo, ½ kašike ružine vodice, prstohvat soli, ½ čaše vode, ulje, med, susam

Priprema: Brašno, maslo, so i prašak za pecivo pomiješajte među dlanovima dok ne dobijete mrvičasto tijesto. Dodajte malo umućeno jaje, ocat i vodu sa ružinom vodicom.

Formirajte u kuglu i ostavite da odstoji 15-ak minuta, prekriveno krpom. Podijelite na 12 kuglica i ostavite ih pod krpom. Razvijajte kuglicu po kuglicu.

Tijesto debljine 2-3 mm izrežite na pravougaonike dimenzija 8 cm x 6 cm, koje ćete oblikovati u pletenice. Pržite na vrelom ulju, a zatim ih dobro okapajte. Nakon toga, griuš umočite u topli med koji sadrži malo ružine vodice te ponovo okapajte. Istovremeno, na suho, popržite susam i njime pospite griuš.
Prosječna cijena jela: 3 KM

Alžirska bajramska griznjača

Sastojci: 500 g krupnog griza, 200 g šećera, 125 g tečnog hladnog masla, 1 čaša mješavine vodice narandžinog cvijeta i vode, prstohvat soli; Za fil: 200 g mljevenih badema, 3 kašike šećera, ½ kašičice cimeta, 1 kašika masla; Za agdu: ¾ l vode, 400 g šećera, 1 kašika limunovog soka, 1 kašika meda

Priprema: Pomiješajte griz sa šećerom, dodajte prstohvat soli i tečno hladno maslo. Pokvasite sa pola količine mješavine vodice narandžinog cvijeta i vode.

Opet pomiješajte, pokrijte i ostavite na hladno mjesto dva do tri sata. U međuvremenu skuhajte agdu sa šećerom i vodom uz dodatak limunovog soka te ostaviti da vrije.

Kad je količina agde smanjena na pola, dodajte kašiku meda. Ostavite da se ohladi. Ponovo pokvasite griz sa preostalom količinom vodice narandžinog cvijeta i vode i lagano, vrhovima prstiju, rastresite griz.

Podijelite na dva dijela. Pripremite fil sa mljevenim bademima, šećerom, cimetom i kašikom masla. Pomastite tepsiju i istresite pola mase griza i utapkajte, pa po tome istresite fil i prekrijte ostatkom mase od griza.

Izjednačite površinu prstima, pa izrežite na kocke. U svaki komad ubodite po jedan badem. Gornju površinu premažite maslom, pa pecite u umjereno ugrijanoj pećnici oko sat vremena.

Pri vađenju iz pećnice zalijte agdom, pa ponovo vratite u isključenu i toplu pećnicu kako bi se agda upila. Hladite najmanje četiri sata. Poslužite uz čaj ili kafu.
Prosječna cijena jela: 5,5 KM

Piše: Adnan Učambarlić

Preporuka